מפת הגעה | סינון | אוסמוזה הפוכה | ריכוך מים | חילוף יונים | אודות | דף הבית  
 
סינון (Filtration)

סינון הוא תהליך הפרדה הנמצא בשימוש נרחב להסרת חלקיקים מנוזלים. לסינון תפקיד חשוב בשמירה על ציוד טכנולוגי יקר ושיפור איכות המים. קיים מגוון רחב של אפשרויות סינון המתאימות לצרכים שונים. לעיתים, כשהחומר הפולימרי ממנו עשוי הסנן לא ממש חשוב לתוצאת הסינון, הבחירה בסנן היא רק עניין של העדפת סוג אחד על-פני האחר. במקרים אחרים, הרכב הסנן תורם לתוצאת הסינון, ולמעשה יכול להיות מכריע לתהליך הסינון.
ניתן לסווג את הסננים לשני סוגים עיקריים:

שפופרות סינון עומק
בשפופרות סינון עומק המים זורמים דרך הדופן העבה של הסנן, שבה החלקיקים נלכדים דרך המעברים הסבוכים של החומר. הסנן יכול להיות עשוי מכותנה, צלולוזה וחוטים סינתטיים, סיבים מודבקים, או מיקרו-סיבים מולחמים של פולימרים כמו פוליפרופילן.
הגורם החשוב ביותר בקביעת יעילות סנני עומק הוא תכנון הנקבוביות לאורך הדופן העבה. לסנני העומק הטובים ביותר עבור שימושים רבים יש צפיפות נמוכה יותר בדופן החיצונית וצפיפות גבוהה יותר בהדרגה פנימה. התוצאה של "צפיפות מדורגת" זו היא לכידת החלקיקים הגסים יותר בדופנות החיצוניות, ובהדרגה את החלקיקים העדינים יותר בדפנות הפנימיות. לסננים בעלי צפיפות מדורגת יש יכולת תפיסת לכלוך גבוהה יותר וחיי סנן יעילים וארוכים יותר מאשר סנני עומק עם מבנה צפיפות קבועה.
סנני עומק אינם שיטה מוחלטת לסינון כיוון שכמות קטנה של חלקיקים הנמצאים בטווח המיקרוני עלולים לעבור לתוך התסנין.

שפופרות סינון מקופלות
שפופרות סינון מקופלות פועלות בד"כ כסנני שטח. אמצעים הבנויים משכבה שטוחה, ממברנה או חומרים סיביים, לוכדים חלקיקים על-פני השטח. אמצעים אלו מקופלים על-מנת להגדיל את פני השטח הניתנים לשימוש. סננים מקופלים  משמשים היטב לסינון חלקיקים בעלי היקף קטן ממיקרון או חיידקים, בטווח 0.1-1.0 מיקרון, ולעיתים קרובות משמשים ל"ליטוש" המים שאחרי סנני עומק או שיטות טיפול אחרות בתהליכים מבוקרים.

תהליכי סינון ממברניים

מיקרופילטרציה MF
ממברנות מיקרופילטרציה הן סננים אבסולוטיים המדורגים בד"כ בטווח שבין 0.1 עד 3.0 מיקרון. MF ניתן להשגה כסננים מקופלים או בתצורה משיקית (crossflow). לחצי עבודה דיפרנציאליים אופייניים הם בין 5 ל-25 .( bar 0.3-1.7 ) psi

אולטרהפילטרציה UF
אולטרהפילטרציה דומה לאוסמוזה הפוכה ו-NF, אך מוגדרת כתהליך סינון משיקי (crossflow) אשר אינו דוחה יונים. UF דוחה מומסים מעל 1000 דלתון (משקל מולקולארי). בגלל שגודל הנקבוביות בממברנה גדול יותר, UF דורש לחץ עבודה דיפרנציאלי נמוך יותר: UF .(0.7-6.9 bar) 10-100 psig מסיר אורגנים, קולואידים, חיידקים ופירוגנים גדולים יותר בעוד שרוב היונים והאורגנים הזעירים (סוכרוז למשל) חודרים את המבנה הנקבובי.

ננופילטרציה NF
ציוד ננופילטרציה מסיר תרכובות אורגניות מתמיסות מימיות בטווח המשקל המולקולארי שבין 250 ל-1000, ואף דוחה מלחים כמו סידן, מגנזיום ושאר מתכות אלקליות עפרוריות. כך NF מרכך את המים באופן חסכוני וללא זיהום כמו במערכות רענון הצורכות מלח. תהליך זה מכונה לעיתים קרובות ריכוך ממברני. ממברנות NF פתוחות יותר מאשר ממברנות RO ולפיכך הן משיגות ספיקות גדולות יותר ובלחץ דיפרנציאלי נמוך יותר מאוסמוזה הפוכה.

קישור לספקטרום דרגות סינון

סננים  
 
סנני עומק  
Hytrex  
 
סנני שטח  
Flotrex GF  
Flotrex  PN  
 
סננים ממברניים  
Memtrex MP  
Memtrex MP-B  
Memtrex NY  
 
סנני פחם פעיל  
Matrikx  
 
בתי סינון  
בתי מסנן סטנדרטיים    
בתי מסנן טהורים    
בתי מסנן לשפופרות סינון    
בתי מסנן שק  
   
 

  עיצוב אתרים - מאי סטודיו יונקס בע"מ - מערכות טיהור מים | רח' הסוללים 5 א.ת. בת - ים | טל: 03-5512634 | פקס: 03-5530568