מים לתאי בדיקות סביבה

תָּאֵי בְּדִיקוֹת סְבִיבָה משמשים להַדְמָיַת התנאים הטבעיים של שמש, גשם, שינויי טמפרטורה וכדומה, כדי להעריך את השפעת מזג האוויר על המאפיינים הפיזיים, המכניים והכימיים של חומרים שנעשה בהם שימוש חוּץ (כולל טקסטיל, רכב, צבעים וציפויים, פלסטיק ופולימרים, נייר, כימיקלים). באמצעות מחזורים מבוקרים של קְרִינָה עַל-סְגֻלָּה, אור, מלח, קְשָׁתוֹת חַשְׁמַלִּיּוֹת, ריסוס מים וגופי חימום, יכולים מִבְחֲנֵי בְּלִיָּה אַקְלִימִית מְלָאכוּתִית מוּאֶצֶת לדמות בְּלִיָּה טבעית במהירות רבה יותר מאשר בדיקות מצויות של חשיפה חיצונית.

מים טהורים משמשים בעיקר כדי לדמות את השפעות הגשם על חומרים בסביבה חיצונית, ולכן עדיף שלא יכילו מזהמים החסרים במי הגשם. המים מוזרמים דרך פִּיוֹת-רִסּוּס ומותזים על הדגימות.

לא ניתן להבטיח תוצאות בדיקות עקביות ותקפות כאשר מזהמים נכנסים לתָּאֵי בְּדִיקוֹת בְּלָיָה אַקְלִימִית.

נוכחותם במים של מזהמים כמו אוֹרְגָּנִים, סִילִיקָה, מַתָּכוֹת, חֶלְקִיקִים וחַיְדַּקִּים, יכולה לפגוע בבְּדִיקוֹת בְּלָיָה אַקְלִימִית. ההשפעות של שְׁכָבוֹת צִפּוּי (coating) או דֹּק (film) הנגרמות על ידי המזהמים המפורטים הן כדלקמן:

  • ציפוי על הלוח השחור בתא יכול להפחית את ספיגת החום שלו, וכתוצאה מכך קריאות טמפרטורה לא מדויקות לדגימות; לכן הבדיקה תתבצע בטמפרטורה שגויה.
  • ציפויים על חיישן תא החדר יגרמו לו לקרוא באופן שגוי את עוצמת המנורה, ולהגביר את הכוח למנורה באופן אוטומטי כדי לפצות על תפוקתה הנמוכה יותר (המובחנת באופן לא מדויק). התוצאה היא שהבדיקה עשויה להתנהל בעוצמת אור גבוהה מדי, דבר שעלול לשנות את התוצאות ובהחלט לקצר את חיי המנורה.
  • מזהמים עלולים לגרום גם לסתימת פִּיוֹת-הרִסּוּס והלחות, אשר ישפיעו על מהימנות הבדיקה ויביאו לצורך ניקוי החרירים או החלפתם.
  • הדגימות עצמן רגישות לאיכות המים. שימוש במים עם ריכוזים גבוהים של מזהמים עלול לגרום למשקעים, כתמים, וחלודה על פני הדגימות.
גורם תוצאה
אוֹרְגָּנִים קלקול מהיר של תאי הבדיקה בליה, הדורשים תחזוקה תכופה יותר. אורגנים עשויים גם ליצור סרט דק על פני הדגימה. מומלצת רמה נמוכה מ-50ppb  (µg / L)
סִילִיקָה הופעת זיגוג (מעין אבקה לבנה) על פני הדגימות. כמעט בלתי אפשרי להסרה. גורם לבעיות הבאות:

·        הופך דגימות בבדיקות צבע וברק

לבלתי מתאימות

·        מקטין את ההשתקפות בתוך התא

·        משקע על המנורה, המקטין את התפוקה

·        משקע על מכשיר הרדיומטר, המפחית את הרגישות

מַתָּכוֹת סִידָן, מַגְנֶזְיוּם ובַּרְזֶל משפיעים על טמפרטורות, לחות, קרינה ועלויות שוטפות של התאים. בשילוב עם קַרְבּוֹנָטִים הקיימים במים, יונים כמו סִידָן, בַּרְיוּם וסְטְרוֹנְטִיּוּם יכולים להגדיל באופן משמעותי את קַשְׁיוּת המים ולגרום להִתְהַוּוּת אַבְנִית בתָּאֵי בְּדִיקוֹת בְּלָיָה אַקְלִימִית ועל-גבי הדגימות.
חֶלְקִיקִים, קוֹלוֹאִידים וחַיְדַּקִּים יצירת תַּלְכִּידים (aggregates) ומִשְׁקָעים (deposits) קשים על הדגימות.

 

 

איך להפוך מים לטהורים ברמה גבוה ?

כדי להבטיח שהמים יהיו מטוהרים בדרגה גבוהה, נדרש בדרך כלל שילוב של טכנולוגיות להסרת המזהמים השונים הגורמים לבעיות המפורטות לעיל. סיליקה קולואידית מוסרת ביעילות באמצעות ממברנות אוסמוזה הפוכה. בתוספת טיפול באמצעות שרפים מחליפי יונים ניתן להגיע לרמות סיליקה בריכוזי ppb נמוכים (µg / L). השילוב של 2 טכנולוגיות הטיהור מומלץ כדי לשמור על רמה נמוכה של סיליקה לאורך זמן. שילוב הטכנולוגיות מפחית גם כן משמעותית את רמת האורגנים (TOC) לפחות מ- 50 ppb.

מאמרים נוספים

מים מזוקקים למעבדה

מים מזוקקים למעבדה

קרא עוד »
מים מטופלים

מים מטופלים

קרא עוד »
מחליפי יונים

נטילת יונים – דֵּיוֹנִיזַצְיָה (Deionization)

קרא עוד »
ריכוך מים בשיטת חילוף יונים

ריכוך מים בשיטת חילוף יונים

קרא עוד »
אוסמוזה הפוכה לתעשייה ולמעבדות

אוסמוזה הפוכה לתעשייה (Reverse Osmosis)

קרא עוד »
Filtration

סינון – Laboratory Filtration

קרא עוד »
מים למצברים

מים למצברים ומַיִם לְאוֹטוֹקְלָב (אַקְטָר)

קרא עוד »
מערכת מים למעבדות

מערכת מים למעבדה ומים לרחיצת כלי זכוכית מעבדתיים

קרא עוד »
תאי בדיקות

מים לתאי בדיקות סביבה

קרא עוד »

השאירו פרטים ואנו נדאג לחזור אליכם

שנחזור אליכם?

השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
או התקשרו: 077-9976977